Přehled
Rozměry a hmotnost

331 x 220 x 16 mm
1,345 kg

Displej

14 palcový, IPS, FullHD (1920 x 1080)

Čipset

Intel Celeron N34550, čtyřjádrový s taktem 1,1 GHz (Turbo až 2,2 GHz)
Grafický čip: Intel HD 500

RAM

6 GB DDR3

Operační systém

Windows 10 Home (čínský a anglický jazyk), možnost stáhnout dodatečně další jazyky

Paměť

128 GB M.2. SSD

Fotoaparát

2MPx

Konektivita

3,5 mm jack, microHDMI, slot na SD karty, 2x USB 3.0, Wi-Fi: 802.11ac, Bluetooth 4.2

Baterie

4900 mAh, Li-ion
výdrž přibližně 5-7 hodin
nabití za 3 hodiny

Plusy

+ Kvalitní hliníkové tělo
+ Pasivní chlazení
+ Vysoký výkon
+ Nízká cena
+ Pohodlná klávesnice
+ Výdrž batérie
+ Bohaté možnosti nastavení v BIOSu

Mínusy

- Reproduktory
- Zastaralý konektor nabíjení
- Vysoký spodní okraj displeje
- Touchpad reaguje na kliknutí pouze ve spodní části

Hodnocení redakce
Uživatelské hodnocení
Hodnotit zde
Konstrukce
9.5
9.0
Displej
9.5
8.6
Výkon
9.0
3.8
Operační systém
10
8.4
Výdrž baterie
8.0
7.1
Zhodnocení

Před koupí Teclast F7 jsem byl ohledně levných notebooků z Číny trochu skeptický i já. Tento kousek však zcela změnil můj pohled na tato zařízení a teď vím, že jeho koupí jsem udělal dobře. Příjemně mě překvapil velmi kvalitní konstrukcí, krásným IPS displejem, slušným výkonem vzhledem k ceně, ale také pohodlnou klávesnicí. Negativem jsou nekvalitní reproduktory i starší konektor pro nabíjení, což však není nic hrozného. V této ceně nic lepšího neseženete.

8.8
Hodnocení redakce
7.4
Uživatelské hodnocení
5 HODNOTENÍ
Již jste hodnotili

Možná si pamatuješ, jak jsem před několika dny napsal článek o tom, jak jsem si vybíral levný notebook s co nejlepšími požadavky. Volba padla nakonec na Teclast F7, který jako jeden z mála uměl nabídnout dostatečné specifikace, abych o něm vůbec začal uvažovat.

Sleduj Fontech.cz i na Facebooku!

Bojíš se doručení z Číny? už nemusíš

Notebook jsem tak objednal a zároveň jsem zvolil dopravu EU Priority Line, abych tuto novinku vyzkoušel. Jde o jakési rozšíření známé dopravy EU Express, ale je výrazně levnější, ale přitom stále rychlé a i zde ti balík donese kurýr přímo až ke dveřím. Samozřejmě, bez jakýchkoliv dalších poplatků, které by navýšily cenu notebooku. S celnicí jsem já jako zákazník absolutně nic neřešil a celé celní řízení v tomto případě zastřešuje přímo prodejce.

Teclast F7 za nejnižší cenu
Doručení bez dalších poplatků

Celkový čas od vytvoření objednávky a doručení notebooku bylo jen 13 kalendářních dnů! Je to zhruba tak, jak to uvádí i samotný prodejce (7 – 15 prac. Dní). A jak tento notebook obstál? Vyplatí se kupovat takové levné zařízení, v podstatě neznámé značky?

Kvalitní zpracování, které bych nečekal

Začnu nejprve zpracováním samotného notebooku. Popis mluvil o hliníkové konstrukci, co jsem však bral s rezervou. O to více mě překvapilo, jak dobře je notebook zpracován. Vše přesně sedí, je příjemný na dotek a funguje tak, jak má. Panty jsou dostatečně tuhé a drží svou polohu. Jednou rukou ho však neotevřeš.

Potěšil mě i velký touchpad, protože na mém starém notebooku byl velmi malý. Jde v podstatě o zařízení Clickpad, což znamená, že tlačítka na kliknutí nejsou odděleny, ale jsou součástí jednoho celku. K tomu mám jen jedinou výhradu a to takovou, že na kliknutí by mohl reagovat o něco výše a nikoli až téměř na konci.

Klávesnice má příjemný zdvih a při psaní je relativně tichá. Vyhovuje mi na ní i rozložení a velmi chválím i šipky s klasickou velikostí. K dokonalosti mi chybí už snad jen české popisky kláves a jejich posvícení. Ale vzhledem k ceně bych chtěl už asi hodně.

Po bocích zařízení se nacházejí 2x USB 3.0 porty, 3,5 mm jack, čtečka karet, micro HDMI konektor a nabíjecí. Škoda, že výrobce nepoužil k nabíjení USB-C konektor, který je přece jen modernější a všestrannější. Potěší alespoň malý nabíjecí adaptér. Rozložení konektorů mi vyhovuje a alespoň mně postačuje i jejich počet.

Výkonem úplně postačuje

Pojďme nyní k samotnému používání notebooku. Po jeho zapnutí se rozběhne nastavení systému Windows 10. To je možné jen v pár jazycích, ale naštěstí je mezi různými asijskými i angličtina. Později je samozřejmě možné instalovat další jazyky. Je však zpočátku obklopit trpělivostí, protože systém si bude instalovat své další doplňky a programy a zabírá to dost výkonu – prostě Windows.

Z celkového úložiště 128 GB zůstane pro uživatele 118 GB, což je velmi slušné. Pro účel notebooku je to podle mě dostačující hodnota. Pokud by ti to však nestačilo, můžeš si paměť rozšířit pomocí většího SSD disku typu M.2 nebo paměťové karty. Během běžného používání (několik oken v prohlížeči + Excel) je využívaných přibližně 60% ze 6 GB RAM. Využití procesoru je cca 30%.

Je třeba si uvědomit, na co notebook bude využíván. Pro mě na psaní článků, prohlížení internetu či sledování filmů je jako stvořený. Výkonem plně postačuje a díky SSD disku je práce na něm velmi svižná. Na nějaké hraní však rovnou zapomeň. Jedině tak starší tituly, které mají velmi nízké požadavky. Na to však není notebook určený, hlavně i kvůli pasivnímu chlazení. To znamená že zde není přítomen žádný ventilátor a notebook je tak zcela tichý. Rozhodl jsem se proto změřit i jeho teploty. První měření probíhalo v klidu a pokojové teplotě 24 stupňů. Druhé měření bylo během benchmarku Cinebench ve stejné pokojové teplotě. Provedené byly laserovým měřičem ze vzdálenosti 30 cm. Výsledky jsou více než slušné.

Pokojová vs teplota v zátěži

Pokojová vs teplota v zátěži

Důležitým parametrem při takovém typu notebooku je výdrž baterie. Ta je v tomto případě průměrná. Při polovičním jasu, zapnuté Wi-Fi a práci na internetu se výdrž pohybuje okolo 5,5 hodiny. S nižším jasem a aktivovaným spořičem baterie se umíš dostat na přibližně 8 hodin. Není to nejhorší, ale čekal jsem o něco víc. Následné nabití trvá (pokud na něm pracuješ) zhruba 4h.

Displej je velmi pěkný, dobrá je i hodnota maximálního a nejnižšího jasu. Rámečky kolem displeje jsou z těch menších (1 cm), až na ten spodní, který obsahuje logo výrobce a má asi 3 cm. Celkově působí designem jako MacBook Air (s přimhouřenýma očima). Je lehký, velmi tenký, s malými rozměry a přenáší se velmi dobře. Gumové nožičky na spodní straně drží jako přikovány a zároveň svým vyvýšením pomáhají odvádět teplo.

Výraznou slabostí notebooku jsou hlavně reproduktory, které jsou kvalitou velmi slabé a na maximální hlasitosti znějí až nepříjemně. Doporučuji tak používat sluchátka, případně nastavit hlasitost na nižší hodnotu, kde se to dá přežít.

Vyplatí se levný notebook z Číny?

Pokud tedy hledáš ten nejlepší notebook v cenové kategorii kolem 6500 Kč, Teclast F7 ti doporučuji všemi deseti. Mohu tě ujistit, že nejde o žádnou reklamu ani nic podobného. Notebook jsem si koupil jako běžný zákazník za vlastní peníze a protože mám tu možnost, rozhodl jsem se podělit s mými zkušenostmi (i kvůli tomu, že to někteří z vás požadovali). Budu se opakovat, ale za takovou cenu nezískáš v Česku lepší zařízení. Koupě levného notebooku z Číny se tak rozhodně nemusíš obávat a navíc díky speciálnímu typu přepravy ti domů dorazí kurýrem bezpečně a bez dalších poplatků.

Teclast F7 za nejnižší cenu
Doručení bez dalších poplatků

Teclast F7

Jaká je vaše reakce?
Miluji to
17%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
8%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
17%
Neznášam to
8%