Plusy

+ pedantně vyčištěné podlahy
+ Dostatečná výdrž baterie
+ Nízká spotřeba energie
+ Schopnost mopování
+ Nové funkce v aplikaci
+ Tichý

Mínusy

- Prachový koš nemusí stačit
- Koberce nevyčistí dokonale
- Potřeba domácnost upravit nebo odklidit objekty, které by mohly čištění vadit
- Vyšší cena oproti první generaci

Hodnocení redakce
Uživatelské hodnocení
Hodnotit zde
Konstrukce
9.5
9.4
Výkon
9.0
8.9
Výdrž baterie
9.0
10
Zhodnocení

Xiaomi Mi Roborock 2 je úspěšným pokračováním první generace robotického vysavače, která se stala velmi populární. Nabízí vyšší sací výkon, lépe zdolává i náročnější překážky, zem dokáže umýt a nechybí ani nové funkce jako zónové čištění. Na trhu s robotickými vysavači se řadí mezi to nejlepší, co si aktuální můžeš zakoupit, a to i přes o polovinu nižší ceně než u konkurenčních vysavačů.

9.2
Hodnocení redakce
9.4
Uživatelské hodnocení
5 HODNOTENÍ
Již jste hodnotili

Xiaomi nás láká na své úchvatné top smartphony, pečuje o naše zdraví fitness hodinkami či smart tlakoměrem, vozí nás ekologicky a efektivně i po pěší zóně na vlastní koloběžce. Dokáže se postarat o čistotu našich domovů? Xiaomi Mi Roborock 2

Sleduj Fontech.cz i na Facebooku!

Robotické vysavače se díky zdokonalování a přirozenému vývoji stávají součástí stále většího počtu domácností. Po velmi úspěšné první generaci robotického vysavače Xiaomi přišlo s druhou generací, která přináší nové technologie, ale i vyšší cenu. Mezi prvními na Slovensku ti nyní přinášíme recenzi nového robotického Xiaomi Mi Roborock 2 vysavače. Dokáže obhájit svou vyšší cenovku? To se dozvíš v následujících řádcích.

Xiaomi Mi Roborock 2 (Medzinárodná verzia) za najnižší cenu na trhu
Žádne poplatky při doručení

Xiaomi Mi Roborock 2 (čínská verze) v EU skladě
Expresní doručení do 5 dní

Základní příslušenství

Balení Xiaomi Mi Roborock 2 je jednoduché a praktické. Není zde nic, co by „robotický kámen“ zbytečně prodražovalo, ale zároveň obsahuje vše potřebné. V balení najdeš dock pro nabíjení a parkování, podložku pod vysavač parkující v docku, nabíjecí kabel s evropskou koncovkou (při mezinárodní verzi) dlouhý asi metr, návod v angličtině a příslušenství na mopování. To zahrnuje nádrž na vodu o objemu 100 ml, dvě hadry a náhradní filtry vody.

Všechny součásti podléhající opotřebení jsou snadno dostupné a snadno vyměnitelné. Xiaomi ale myslelo i na nás zapomínající a přibalili ještě jeden náhradní vzduchový filtr. Samozřejmě, v balení najdeš i samotný vysavač připraven k činnosti prakticky okamžitě, jak ho vybereš z krabice. Toto všechno dostali Číňané do relativně kompaktního balení sestaveného z recyklovaných krabic.

Modernější, ale stále jednoduchý design

Xiaomi Mi Roborock 2 dostal modernější a elegantnější design jako jeho předchůdce. Jeho hmotnost 3,5 kg při rozměrech 353 x 350 x 96,5 mm dělají při zvednutí pocit hodnotné věci, ne kousku bezcenného plastu. Stříbrné lemování po obvodu horní strany přidává na prémiovosti a naznačuje, že vysavač je opravdu z nejvyšší kategorie. Roborock 2 rovněž dostal „výrůstek“, který ukrývá laserový měřič vzdálenosti. Ten během práce rotuje, čímž skenuje své okolí. Při pohledu shora si můžeš všimnout tři hardwarová tlačítka – první slouží k automatické vrácení se do docku, druhé je tlačítko zapnutí a třetí má funkci bodového čištění. Globální verze vysavače získala certifikát CE, na rozdíl od čínské, ale je o něco dražší.

Xiaomi Mi Roborock 2

Nárazník vpředu upozorňuje mozek vysavače na překážky. Jakmile do něčeho narazí, změní směr. Za malým výřezem vpředu a na straně se skrývají senzory stěn, vzadu je reproduktor mluvící anglicky (v případě mezinárodní verze) a výdech nasátého vzduchu. Na spodní straně mají své místo senzory, které zabrání vysavači spadnout například ze schodů. Kromě toho tam najdeme hlavní kartáč a pomocnou kartáč pro čištění prostor blízko objektů, jako jsou stěny.

Pohyb vysavače zajišťují dvě velké gumové kolečka vzadu a jedno malé otočné vpředu. Velká kola jsou zvláště poháněné silnými motory. Jejich tah je dostatečný i na provoz po nakloněných plochách se sklonem do 20 stupňů a na překonávání překážky s výškou do 20 mm. Pohybové ústrojí je vymyšlené tak, že vysavač dokáže jezdit dopředu, dozadu a otáčet se na místě. V zadní části spodní strany vysavač obsahuje držáky pro nádržku s mopem, kterou je možné odnímat.

Další významnou součástí je dock – jednoduchý malý stojan. Adaptér je schovaný ve stojanu, kabel skromnější délky. Nabíjení vysavače probíhá pomocí magnetických konektorů, které dock obsahuje. Samotný dock je vybaven také malou bílou LED diodou, která znázorňuje, že dock je připojen k elektrické síti. K vysavači je dodávána i průsvitná podložka, na kterou vysavač parkuje během nabíjení. Ta je vyrobena z tvrdého plastu a na spodní straně má silikonové body, takže podlahu nepoškrábe.

Aplikace a funkce

Pro základní používání vysavače není nutná aplikace v smartphonu ani WiFi připojení. Roborock 2 po stisknutí tlačítka čištění vysaje všechny dostupné místa a vrátí se na dock, případně na místo, ze kterého startoval. Zvolením bodového čištění vyčistí čtverec o rozměrech přibližně 1,7 x 1,7 metru. Tlačítkem dockovania se pokusí nalézt dock a zaparkovat.

Pro základní používání vysavače není nutná aplikace v smartphonu ani WiFi připojení. Roborock 2 po stisknutí tlačítka čištění vysaje všechny dostupné místa a vrátí se na dock, případně na místo, ze kterého startoval. Zvolením bodového čištění vyčistí čtverec o rozměrech přibližně 1,7 x 1,7 metru. Tlačítkem dockování se pokusí nalézt dock a zaparkovat.

Funkce a možnosti, které Roborock 2 díky aplikaci nabízí, si natolik oblíbíš, že k ovládání již nepoužiješ nic jiného, než smartphone. Například můžeš změnit hlasitost, jakou vysavač mluví (anglicky) nebo to rovnou vypnout. Vše, co má vysavač „na srdci“ ti bude oznamovat mobil. Kobercový režim má za úkol maximalizovat výkon sání, pokud vysavač zjistí, že je na koberci. Mezi nejužitečnější funkce řadím časovač spuštění, který ti dovolí naplánovat čištění, kdy nebude nikdo vyrušován. Jelikož je vysavač připojen k internetu, leckdy ho můžeš spustit na dálku, například z práce. Vysavač při každém spuštění vysávání skenuje místnost nanovo.

V nastaveních dokonce najdeš možnost zvolit si ze čtyř výkonových úrovní vysávání – tichý, vyvážený, turbo a maximální. Aplikace nabízí také historii čištění, kde najdeš čas a datum čištění, mapu místnosti i trvání vysávání. Karta péče počítá odpracované hodiny jednotlivým dílem a podle stanovené životnosti předpokládá čas potřebné výměny filtrů a kartáčů.

Samozřejmostí je dálkové manuální ovládání a možnost vyhledání robota. Po stisknutí vyhledávání robot řekne: „Ahoj, jsem tady.“, V angličtině. Dálkovým ovládáním lze vysavač řídit jednoduše jako hračku. Dokonce máš na výběr ze 2 typů ovládání, a to tlačítky na displeji nebo joistick.

Vysávání a vytírání

Roborock 2 nazývá svou pracovní činnost čištěním, ne vysáváním. Tomu odpovídá i kvalita provedené práce na tvrdých podlahách. Jeho hlavní kartáč při čištění rotuje rychlostí 1350 otáček za minutu a sklízí tak nečistoty ze země. Následně sání s tahem 2000 Pa uklidí zvířený prach do odpadní nádoby o objemu 0,48 l a pročistí filtrem typu E11 s účinností 95%.

Malá kartáč na straně čistí rohy místností. Pokud je vysavač ve středu místnosti, její rotace je pomalá, pokud však vysavač postupuje kolem stěny nebo objektů, kartáč zrychlí. Mopovací modul můžeš snadno cvaknout zezadu na spodní stranu vysavače. Ten se postará o lehké přetření podlahy, čímž z ní odstraní veškerý prach. Problémy mu nadělají zaschlé skvrny, například od rozlitého čaje. Samotný mop je tak určen pouze lehké umytí podlahy.

Horší obstály koberce a místa se špatným přístupem. Ideálním příkladem je jídelní stůl se židlemi. Bez odklízení židlí se vysavač k mnoha místa nedostane. Podobně obstojí i místa užší než vysavač, například za komodou. Poslední malá nepříjemnost se týká výduchu vzduchu. Je vzadu a proud vzduchu směřuje rovnoběžně s podlahou, což v kombinaci s vrtěním kolem překážek může znamenat rozfoukávání větších nečistot s nízkou hmotností. Roborock 2 to ale nevidí a po nové nečistoty se na vyčištěné plochy nevrátí.

Nepříjemně ho dokáže překvapit ruční přemístění. Během testování se mi stala jedna kuriózní zkušenost. Zvedl jsem ho, položil do vedlejší místnosti, vysál a manuálním režimem ho postavil asi půl metru před dock, čelem vpřed. Mačkat tlačítko dockování, vysavač se otočí a odchází na původní místo, kam jsem ho položil hledat dock. Podruhé jsem ho postavil přímo na dock, asi 5 centimetrů od stojanu. Výsledek stejný.

Za zmínku stojí zónové čištění, které lze spustit v aplikaci po naskenování místnosti. Následně stačí vyznačit jakoukoliv plochu libovolného rozměru a vysavač ji přijde vysát. Tuto funkci využiješ zejména, pokud chceš mopů, ale přes část místnosti je koberec. Výrobce nedoporučuje používat vytírací modul na koberce, proto bude vhodné použít zónové čištění a vyčistit pouze podlahy. Další možností, jak vysavač někam nepustit, je virtuální zeď. Jedná se o magnetickou pásku, kterou si nalepíš na podlahu a za ni vysavač nezajde. Jednou z nevýhod může být její černá barva, to se na každou podlahu nehodí.

Výdrž a údržba

Kapacita akumulátoru 5200 mAh je dostatečná pro vyčištění asi 6 pokojového domu is chodbami. Po ukončení čištění se vysavač vrátí zpět do docku a jeho nabíjení z 10 na 100% trvá přibližně 2,5 hodiny. Bílá notifikační dioda po obvodu tlačítka zapínání na vysavači se zbarví červeně, pokud je zbývající kapacita méně než 20%. Pokud kapacita klesne pod 10%, Roborock 2 začne vyprávět, že má slabou baterii a že potřebuje dock. Zajímavostí je, že vybitá baterie patří mezi chybové hlášení.

Kapacita koše dokáže sekundovat akumulátoru, avšak pouze za předpokladu, že místnosti nejsou příliš znečištěné. Dům proto budeš muset nechat čistit alespoň 2-krát týdně, jinak hrozí přeplnění koše a nedokončení vysávání. Jeho čištění je jednodušší než u většiny obyčejných vysavačů a trvá přibližně 5 minut. Po vyčištění podle návodu musí koš ještě 24 hodin sušit, pak je připraven na další cyklus.

Hlavní kartáč má ve zvyku na sebe motat vlasy. Díky přiložené kartáčku s ustřihávačem však vlasy odstraníš rychle a bez nervů. Kartáč také můžeš propláchnout vodou. Malá kartáč nemá žádné výrazné problémy se znečištěním, občas se namotá nějaký vlas, ale nic vážného. Namotávání vlasů se bohužel nevyhnulo ani přední malé kolečko, jeho čištění je již náročnější. Pokud chceš, aby vysavač vypadal cool a dotvářel image tvé chodbě či obývacím pokoji, budeš ho muset občas utřít od prachu. Na jeho bílé lesklé barvě je poměrně rychle viditelný.

Vyplatí se?

Za týden užívání u mě Xiaomi Mi Roborock 2 dokázal odbourat kopu skepse namířené proti těmto zařízením. Zpočátku jsem mu nevěřil a hudroval, co všechno ještě kolem něj třeba udělat, ale pak jsem si uvědomil, že téměř všechny úkony, které je třeba kvůli robotickému vysavači provést, bych udělal i při vysávání obyčejným vysavačem.

Xiaomi Mi Roborock 2

Xiaomi Mi Roborock 2 (Medzinárodná verzia) za najnižší cenu na trhu
Žádne poplatky při doručení

Xiaomi Mi Roborock 2 (čínská verze) v EU skladě
Expresní doručení do 5 dní

Překvapil kvalitou čištění podlah, kdy mu obyčejný vysavač nedokáže konkurovat, zejména díky možnosti vytírání. Ideální je vysavači připravit celý dům a nastavit časovač na dobu, kdy nikdo není doma. Hluk je sice oproti obyčejnému vysavači velmi nízký (56 – 67 dB), avšak čas potřebný k vyčištění je 10-15 minut na pokoj, což může někomu vadit. Od manuálního vysávání však určitě dokáže ulehčit.

Porovnání první a druhé generace Xiaomi vysavače od Kristiána Hrušovského:

Osobně jsem měl možnost dlouhodobě testovat první i nejnovější druhou generaci robotického vysavače od Xiaomi, mezi nimiž je propastný cenový rozdíl. Myslím, že každému běžnému uživateli bude úplně stačit i první generace Mi Robot Vacuum, která nabízí vše, co uživatel potřebuje. Rozdíl 200 Pa v sacím výkonu v reálném používání nehraje téměř žádnou roli. Mezi největší novinky Mi Roborock 2 patří možnost mopování, díky čemuž se o podlahu v tvém domě už více nebudeš muset starat.

Druhá generace rovněž jednodušší překonává překážky a nabízí širší možnosti v aplikaci, například zónové čištění. Jde však o zanedbatelné vychytávky, které spíše využijí milovníci technologií jako běžní uživatelé. Ve srovnání s konkurencí je ale Mi Roborock 2 stále o polovinu levnější a řadí se mezi to nejlepší, co na trhu s robotickými vysavači můžeš najít. Po vyzkoušení druhé generace robotického Xiaomi vysavače už nechci klasický vysavač ani vidět.

Jaká je vaše reakce?
Miluji to
0%
Páči sa mi to
25%
Chcem to
0%
Mám to
50%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
25%